loader

Na początku trzeba powiedzieć, że paradoksalnie komputer dla Webdevelopera nie jest sprawą najważniejszą. Średniej jakości laptop, kupiony na popularnym serwisie aukcyjnym, w większości przypadków da sobie idealnie radę, jeżeli mówimy o codziennych zmaganiach nas, czyli Webdevoloperów. Jednak dobrej klasy, poprawnie skonfigurowany komputer to skarb. Sami często, nawet nie wiemy jak wiele możemy sobie ułatwić poprzez zorganizowanie sobie środowiska pracy.

Wstęp

Windowsa używa większość z nas. System tworzony przez Giganta z Redmond to obecnie najbardziej popularny system na świecie i nie ma co się dziwić. Powodów dla którego zwykli użytkownicy używają Windowsa jest mnóstwo, a głównym z nich jest dostępność aplikacji użytkowych oraz gier.

Nam jednak nie chodzi o granie na komputerze (przynajmniej w tym artykule) - my skupimy się na tym jak tworzy się strony internetowe w środowisku Windows oraz w środowisku MacOS X. Zastanowimy się nad tym czy każdy Webdeveloper musi wydawać tysiące złotych na komputer z najlepszej półki i kiedy takie wydatki są niezbędne. 

Komputer dla Webdeveloperów

Jeśli chodzi o rozpatrywanie cech dowolnego z badanych systemów operacyjnych, możemy je podzielić ze względu na łatwość konfiguracji oraz ze względu na łatwość użytkowania. Przez te pierwsze rozumiem czynności, które wykonuje się nie cały czas, choć nie koniecznie tylko jeden raz. Drugie to rzeczy, z którymi spotykamy się na codzień. Wyobraźcie sobie jak trudne byłoby życie bez podstawowych skrótów klawiszowych przy edycji kodu w środowiskach developerskich. 

Integralną częścią środowiska developerskiego jest system operacyjny, a ten z kolei jest mocno związany z platformą (komputerem), która go obsługuje. 

W tym artykule skupimy się na laptopach, ponieważ moim zdaniem notebook jest lepszy dla programisty Webowego. Przenośność wygrywa walkę nad niższymi parametrami lub zwiększoną ceną.

Windows - zalety

Windows na pewno nie jest ich pozbawiony. Do zalet zaliczyłem kilka, być może kontrowersyjnych, cech, które ktoś mógłby zinterpretować zupełnie inaczej, na swój sposób. 

Mnogość programów

"Jeśli jakiś program istnieje to z całą pewnością jest on napisany pod Windowsa". Powiedział ktoś, kiedyś i zapewnie miał rację - oczywiście nie do końca. Windows to prawie wszystkie programy poza dedykowanymi dla innych systemów operacyjnych, głównie zamienników rozwiązań "Windowsowych".

Wybór laptopów

W przypadku tego systemu mamy duży, żeby nie powiedzieć ogromny, wybór komputerów. Co za tym idzie, w przypadku kupna laptopa z systemem Windows, określamy kwotę i dopiero do niej dopasowujemy markę oraz model. Do tej pory żadnej innej marce nie udało się osiągnąć tego co osiągnęło Apple, dlatego konkurencja na rynku korzystnie wpływa na cenę sprzętu.

Rozwiązania używane przez większość

O ile wybór większości nie zawsze jest słuszny, o tyle w tym wypadku mam raczej na myśli umiejetność radzenia sobie w specyficznych przypadkach. Znam przypadki programistów, którzy nie umieli odnaleźć się w tym środowisku, kompletnie. Może się zdarzyć przymus pracy na Windowsie i wtedy powstaje duży problem, ponieważ z macOS dużo ciężej przestawić się na Windowsa, niż na odwrót.

Zaliczmy tutaj także, używanie Windowsa w prawie wszystkich instytucjach publicznych, gdzie również znajdujemy klientów.

Brak ciągłej kontroli uprawnień

Temat o tyle kontrowersyjny, że trudno luki w bezpieczeństwie zakwalifikować do zalet. Jednak w przypadku środowisk developerskich często nie musimy, nie mamy czasu, się tym przejmować.

Mniejsza ilość bugów w programach

Podczas pracy z MacBookiem Pro kilkukrotnie spotkałem się z małymi rzeczami w programach używanych przeze mnie w developerce - z małymi rzeczami, które na dłuższą metę okazują się irytujące, a w Windowsie nie występowały, np. podczas pracy w najpopularniejszym PHP IDE - NetBeansie występują problemy w przypadku wpisywania tekstu w mniejszych, nowo-otworzonych okienkach programu.

macOS - zalety

MacBooki są świetne dla programistów i to jest fakt. Da się bez nich obyć i to też jest fakt, chociaż co poniektórzy uważają inaczej. Mniejsza kompatybilność niektórych programów, może być przeszkodą i nie uważam, aby MacBook był komputerem stworzonym dla każdego.

Większa intuicyjność

MacBook posiada jeszcze więcej skrótów klawiszowych. Nie wiedzieć czemu, niektóre z nich, chyba specjalnie działają zupełnie na odwrót. Te, które nie są dostępne w Windowsie często są owiane tajemnicą dla nowego użytkownika i często będziemy musieli korzystać z pomocy Google, aby sprawdzić "jak to działa?", jednak już po nie długim czasie korzystanie z MacaBooka stanie się przyjemnością

Wymiary i waga Macbook'a

Co prawda pozostałych komputerów wszelkich marek nie można wrzucać do jednego worka, jednak MacBook jest cieńszy i lżejszy od podobnych cenowo notebook'ów z serii Lenovo ThinkPad czy Dell Latitude.

Wydajność

Ponownie możemy podkreślać to, że w przypadku komputerów innych niż "z jabłuszkiem" nie powinnyśmy mierzyć wszystkich jedną miarą, jednak w pracy z MacBookiem nie uświadczymy ciągłego wciskania kombinacji klawiszy Alt + Ctrl + Del. W przypadku gdy jeden program traci swoją stabilność w systemie macOS (co się zdarza) zazwyczaj możemy działać w dalszym ciągu normalnie. 

Wbudowana obsługa środowisk

LAMP, Java, GIT i wiele innych jest zainstalowanych domyślnie na MacBook'u lub ich instalacje jest niezwykle prosta.

Bezpieczeństwo

I chociaż we wcześniejszej części artykułu pisałem o tym, że ciągła kontrola uprawnień może być dość irytująca, o tyle Os X jest na prawdę bezpiecznym systemem - co jest bardzo ważne i zawsze będzie. Nie potrzebujemy antywirusów (przynajmniej na razie), a mimo to możemy "surfować' bez obaw. 

Terminal CLI

Legendarna konsola znana z systemów uniksowych musi znaleźć swoje miejsce również w systemie macOS. To z jej pomocą możemy robić prawdziwe cuda (i nawet nie trzeba na nie zbyt długo czekać). Na systemy Windows powstało środowisko oraz narzędzia pozwalające na kompilację natywnych plików wykonywalnych (MinGW), jednak ich instalacja oraz użyteczność na pewno nie są tak doskonałe jak na macOS czy innych obsługujących pakiety GNU.

Podsumowanie

Gdybym miał ponownie wybierać laptop do prac developerskich musiałbym się zastanowić. Zwłaszcza, że laptopy biznesowe istniejące na rynku mają bardzo ciekawe parametry i również są bardzo konkurencyjne cenowo. 

Jednak król jest tylko jeden i jest nim MacBook Pro. Intuicyjność, wydajność, bezpieczeństwo to zdecydowanie argumenty, które przemawiają za kupnem komputera, ze świecącym jabłuszkiem. Pamiętajmy także o tym, żeby mierzyć siły na zamiary, a sprzęt Appla do tanich nie należy. 

Dla osób, dla których ergonomia pracy nie jest najważniejsza lub  zajmujących się Webdevelopmentem mniej profesjonalnie polecam coś tańszego i to nie koniecznie z serii laptopów biznesowych znanych producentów, bo w gruncie rzeczy to sprzęt nie jest najważniejszy.

Komentarze nie publikowane na Facebook'u

O Allset

Allset to firma zajmująca się tworzeniem stron internetowych w pełnym znaczeniu tych słów. Tworzymy zarówno małe projekty firmowe jak i duże aplikacje internetowe. Chcemy przekazać Wam nasze bezcenne doświadczenia zdobyte w tej dziedzinie.

662-075-782

All rights reserved by Allset Żywiec © 2017