loader

Własne tłumaczenie ang. wiki: Composer to instalator pakietów na poziomie aplikacji dla języka PHP. Wprowadza on standard dla zarządzania software'em i bibliotekami PHP wymaganymi przez Wasze aplikacje. Został stworzony przez Nils'a Adermanna i Jordi Boggiano. Wspierany nie ustananie od 1 marca 2012 roku. Workflow Composera nie jest rzeczą nową, jest on mocno inspirowany NPM Node'a oraz Bundlerem Ruby. Dependancy poczatkowo było tworzone jak PHP port openSUSE libzypp satsolver.

Composer aby zainstalować wybrany pakiet używa lini komend - dlatego może być mylony z Yum czy Apt, jednak jest między nimi zasadnicza różnica - oba wspomniane instalują pakiet czy bibliotekę globalnie -zgodnie ze swoją naturą, podczas gdy "Kompozytor" domyślnie nie instaluje pakiety tylko w ramach projektu. Dostępne są wszystkie pakiety dostępne na Packagist, który traktowany jest jako główne repozytorium. Dodatkową funkcjonalnością Composera jest autoload po to aby w prosty sposób używać kodu innych aplikacji.

Frameworki używające Composer'a

Lista jest długa, a należą do niej przede wszystkim dwa wiodące obecnie dziś frameworki (Symfony i Laravel), Drupal obsługujący około 8% stron całego internetu oraz Magento - jeden z największych systemów E-Commerce: 

 • Symfony version 2 and later
 • Laravel version 4 and later
 • CodeIgniter version 3.0 and later
 • CakePHP version 3.0 and later
 • FuelPHP version 2.0 and later
 • Drupal version 8 and later
 • SilverStripe version 3.0 later
 • Magento version 2.0 later
 • Yii version 1.1 and later
 • Zend Framework version 1 and later
 • Silex

Instalacja Windows

Instalacja Composer'a w systemie Window's jest banalna dzięki dedykowanemu instalatorowi specjalnie dla tego systemu. Wchodzimy poprostu na stronę https://getcomposer.org/doc/00-intro.md#installation-windows, ściagamy instalator i gotowe. 

UWAGA! Pamiętaj, aby po instalacji wyłączyć otwartą konsole.

Instalacja MacOS / Linux

Mamy do wyboru dwie opcje: Korzystanie bezpośrednio z pliku .phar Composer'a w ramach projektu lub instalacja globalna. Poniżej zostaną opisane obie opcje.

Pierwsza opcja sprowadza się do manaulanego ściągnięcia pliku composer.phar ze strony do głównego katalogu projektu lub użycia następującego zestawu komend (również w katalogu głównym projektu):

dphp -r "copy('https://getcomposer.org/installer', 'composer-setup.php');"
php -r "if (hash_file('SHA384', 'composer-setup.php') === '544e09ee996cdf60ece3804abc52599c22b1f40f4323403c44d44fdfdd586475ca9813a858088ffbc1f233e9b180f061') { echo 'Installer verified'; } else { echo 'Installer corrupt'; unlink('composer-setup.php'); } echo PHP_EOL;"
php composer-setup.php
php -r "unlink('composer-setup.php');"

 

Aby zainstalować Composer globalnie po użyciu zestawu komend użytego powyżej, w dowolnym katalogu, używamy jeszcze jednej komendy i restartujemy Bash'a:

mv composer.phar /usr/local/bin/composer

Komentarze nie publikowane na Facebook'u

O Allset

Allset to firma zajmująca się tworzeniem stron internetowych w pełnym znaczeniu tych słów. Tworzymy zarówno małe projekty firmowe jak i duże aplikacje internetowe. Chcemy przekazać Wam nasze bezcenne doświadczenia zdobyte w tej dziedzinie.

662-075-782

All rights reserved by Allset Żywiec © 2017