loader

 

Wybór framework'a PHP nie wydaje się rzeczą łatwą. W końcu nauka jego workflow to nie kwestia dnia, zwłaszcza dla mniej zaawansowanych użytkowników.

W tym artykule chciałem zaprezentować 5 najpopularniejszych PHP framework'ów, aby ułatwić wam wybór.

Symfony

Mój osobisty faworyt i rozwiązanie, z którego korzystam na codzień. Symfony to bardzo potężny framework - zestaw komponentów PHP, filozofii oraz społeczności. Wszystkie te elementy pracują ze sobą nad wyraz dobrze.

Symfony oparte jest na wzorcu programistycznym MVC (model-view-controller) zorientowanym obiektowo. Jest on niezależny od systemu bazodanowego - możemy pracować zarówno na bazach danych SQL jak i NOSQL (jak MongoDB). 

Szeroko mówi się o tym, że Symfony nie jest zbyt przystępnym frameworkiem do nauki ze względu na poziom trudności. Sytuację jednak poprawia bardzo szeroka dokumentacja i rozbudowana społeczność.

Tematów otagowanych na Stackoverflow: 50k+

Instalacji na Packagist: 21mln +

Laravel

Framework PHP dla internetowych artystów, jak sam siebie określa. Laravel to ekstremalnie szybkie aplikacje, piękna składnia oraz przenośność.

Laravel również jest fremeworkiem opartym na wzorcu programistycznym  MVC (model-view-controller). Łączy on to co najlepsze w innych fremworkah w jedno rozwiązanie. Wzorce zostały zaczerpnięte nie tylko z projektów PHP, ale także Ruby on Rails, ASP.NET i Sinatra.

Laravel wychodzi na czoło stawki, będąc obecnie najpopularniejszym frameworkiem PHP

Tematów otagowanych na Stackoverflow: 65k+

Instalacji na Packagist: 5mln +

CakePHP

CakePHP pomaga tworzyć aplikacje web'owe szybciej, prościej, używając mniej kodu. Współczesny framework PHP 7 oferuje elastyczną warstwę dostępu do bazy danych i potężny, skalowalny system. Z CakePHP możesz budować (piec) szybciej i solidniej.

CakePHP jest kompatybilny ze starszymi wersjami PHP. Posiada integrację bazodanową opartą o Active Record. Wbudowany obsługa CRUD'a ułatwia pracę, jednak dodatkowo może ograniczać.

Tematów otagowanych na Stackoverflow: xxx

Instalacji na Packagist: 1,5mln +

Zend  

Profesjonalny framework PHP współpracujący z PHP 7. Zend Framework jest kolekcją pakietów PHP. Korporacja Zend zrobiła wiele dobrego dla PHP, takiego jakiego znamy dzisiaj, jednak ten framework nie jest już tak często używany jak kiedyś. 

Na pewno wiele osób wystartuje z nim jako ze swoim pierwszym frameworkiem.

Tematów otagowanych na Stackoverflow: 46k+

Instalacji na Packagist: 3,5mln +

CodeInginter 

CodeIgniter jest dość potężnym frameworkiem PHP - zajmującym bardzo mało. Zbudowany jest dla developerów potrzebujących prostego i eleganckiego rowiązankia do budowy pełnoprawnym aplikacji.

CodeIgniter oparty jest na wzorcu projektowym MVC (model-view-controller). Posiada relatywnie mniej funkcji w porównaniu z innymi frameworkami - co czynni go lżejszym i szybszym.

Tematów otagowanych na Stackoverflow: 56k+

Instalacji na Packagist: 150k +

Popularność w Google

Ważną sprawą jest także to na ile rośnie popularność framework'a w internecie. Przedstawiam wykres zaczerpnięty z Google Trends, pokazujący jak często dana fraza została wyszukiwana.

Na trendzie wzrostowym widzimy dwóch kandydatów: Laravela (znaczny wzrost) oraz Symfony (niewielki, ale stały wzrost). Popularność trzech pozostałych frameworków w wyszukiwarce Google niestety maleje. Zend z lidera w 2012 roku spadł na ostatnią pozycję, natomiast CodeIgniter nadal plasuje się na drugiej pozycji.

Podsumowanie 

Nie można odpowiedzieć sobie jednoznacznie na pytanie, który framework to ten jedyny. Nie powinniśmy też rozważań toczyć w kategoriach walki (jak choćby PC'towy konta użytkownicy konsol). 

Myślę, że na chwilę obecną najwięcej ludzi wybierze Larvela. I słusznie bo jest to bardzo dobry framework

Dla osób troszeczkę bardziej upartych polecam Symfony. Mimo dość trudnej nauki framework ten odpłaci nam się bardzo miłymi chwilami z nim.

Komentarze nie publikowane na Facebook'u

O Allset

Allset to firma zajmująca się tworzeniem stron internetowych w pełnym znaczeniu tych słów. Tworzymy zarówno małe projekty firmowe jak i duże aplikacje internetowe. Chcemy przekazać Wam nasze bezcenne doświadczenia zdobyte w tej dziedzinie.

662-075-782

All rights reserved by Allset Żywiec © 2017